ANTYRAKOWY DEKALOG cz.2
4. Zasięgaj drugiej opinii
Zasięgnięcie opinii drugiego lekarza, a nawet trzeciego specjalisty jest dla chorego wręcz obowiązkiem. Niestety nie zawsze lekarze przyjmują ten fakt dobrze, ale musimy pamiętać ; że walka toczy się o życie chorego, a nie ambicje medyka. Dokonując wyboru innego konsultanta warto zwrócić uwagę na ośrodki specjalizujące się w danej lokalizacji guza, tak na przykład : szyja/tarczyca – Gliwice, glejaki – Bydgoszcz itd. Są to ośrodki specjalizujące się, a ich wykaz znajdziesz w Internecie. Bardzo często sami pacjenci polecają sobie dobrych specjalistów, tak właśnie działają podopieczni naszej Fundacji. Skoro chory przeszedł jakąś drogę leczenia, było ono profesjonalne a na dodatek skuteczne, to w jakim celu wywarzać otwarte drzwi.
5. Twoim lekarzem jest onkolog
Jeśli chorujesz na raka, koordynacją leczenia zajmuje się onkolog. To on korzysta z konsultacji innych specjalistów, patrzy całościowo na pacjenta. Jeśli będzie konieczna porada chirurga to również będzie to chirurg-onkolog. Jeśli przyjdzie czas na leczenie – chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię, to również onkolog tam Cię skieruje i zawsze w pełnej współpracy z Tobą.
6. Nie odtrącaj rodziny i bliskich
Gdy w rodzinie ktoś choruje na raka, pomocy wymaga cała rodzina. Szczególnie w tej chorobie wsparcie od bliskich ma kolosalny wpływ na wolę i przebieg leczenia. Choroba wywołuje szereg trudnych emocji, myśli, lęków zarówno u chorego jak i członków rodziny. Czasami chory stara się odizolować bliskich od swoich problemów, aby oszczędzić im bólu. Jest to całkowicie błędne przekonanie, ponieważ rodzina cierpi, a jej niepokój jest jeszcze silniejszy gdyż nie ma informacji od chorego. Nie zawsze w tak trudnej sytuacji łatwo jest się porozumieć. Chory jest zaskakiwany swoimi reakcjami, bliscy nie potrafią tych zachowań zrozumieć. Aby znaleźć nić porozumienia, a przede wszystkim zdobyć wiedzę o chorobie i możliwych reakcjach na nią, pomocne są zajęcia edukacyjne, warsztatowe, które prowadzi nasza Fundacja. Ważne by w leczenie włączyć rodzinę, przyjaciół, aby chory był przez najbliższych rozumiany. Warto pamiętać, że powiedzenie “ wiem co czujesz…” jest uprawnione tylko dla tych, którzy też chorowali na raka. Wszyscy pozostali powinni poznać możliwe reakcje, zachowania na zmagania z chorobą od profesjonalistów w tym obszarze.